STULEJKA.COM                      
  01-04-2023 Wesprzyj Nas | Napisali o nas | Dedykacja  


Stulejka w teorii
Czytelnia
Literatura

Stulejka w praktyce
Doświadczenia
Zdjęcia
Leki
Adresy gabinetów

Inne schorzenia
Wędzidełko
Skrzywienie prącia

Inne
FAQ
Forum
Znalezione w sieci
Warto znać
Penis
Leczenie impotencji
Leki na potencję
Zaburzenia erekcji
Przedwczesny wytrysk
Choroby weneryczne
   w Internecie      stulejka.com 


TROCHĘ TEORII

Najważniejszą praktycznie wadą rozwojową w zakresie prącia jest stulejka (phimosis), która polega na nadmiernym zwężeniu otworu w napletku. U niemowląt i u chłopców w pierwszych latach życia stulejką można uważać za stan normalny. Około 3-4 roku życia otwór na tyle się rozszerza, że napletek daje się odprowadzić, odsłaniając żołądź. Istnieją różne postacie stulejek. Napletek może być długi, zwisający albo też krótki, przylegający do żołędzi i zbliznowaciały. Otwór napletka jest niekiedy tak zwężony, ze trudno wprowadzić cienki zgłębnik, pacjent zaś musi wysilać się, aby kroplami oddać mocz. Przy długim luźnym napletku tworzącym jak gdyby ryjek, tworzy się niekiedy podczas oddawania moczu torbielowate rozdęcie worka napletkowęgo. Powstaje ono z powodu zatrzymania się moczu pomiędzy żołędzia a wewnętrzną blaszką napletka.

Częstym powikłaniem stulejki są zapalenia żołędzi i wewnętrznej blaszki, napletka, ponieważ mocz i wydzielina nie mając dostatecznego ujścia na zewnątrz -- zalegają i rozkłada ją się, wywołując stałe, podrażnienie. Powtarzające się zapalenia wywołują w następstwie zrosty pomiędzy żołędzia a wewnętrzną blaszką worka napletkowego. Zalegania wydzieliny i moczą w worku napletkowym bywa powodem tworzenia się złogów składających się z mazi (smegma preplutii), bakterii, złuszczonych nabłonków i soli moczowych. Złogi tę przez drażnienie mechaniczne podtrzymują stan zapalny. Wskutek stałego użytkowania tłoczni brzusznej przy moczeniu powstają przepukliny i wypadnięcia błony śluzowej odbytu. Z biegiem czasu powstać mogą zmiany i w górnych drogach moczowych na tle zastoju. Stulejka ułatwia powstanie zakażenia wenerycznego i utrudnia jego leczenie.

W pewnych przypadkach stulejki obserwujemy również nocne moczenie (enuresis nocturna). Trudno powiedzieć na czym ten związek polega, faktem jednak jest, że operacyjne usunięcie stulejki znosi zwykle nocne moczenie. Stosunki płciowe są przy stulejce możliwe, zwykle jednak bolesne z powodu napinania się napletka. Powstają często skaleczenia, które ułatwiają zakażenie weneryczne. Stulejka może być także przeszkodą w zapłodnieniu, jeżeli otwór napletka jest bardzo znacznie zwężony. W starszym wieku stulejka może być podłożem do rozwoju raka.

Obok stulejki wrodzonych, zdarzają się również stulejki nabyte. Jeżeli przy zapaleniu napletka (balanoposthitis) powstanie obrzęk, ściągnięcie napletka i odsłonięcie żołędzi może być niemożliwe. Mówimy wtedy o stulejce zapalnej. Powtarzające się zapalenia worka napletkowego wywołują zbliznowacenia i zwężenia otworu napletkowego, niekiedy nawet całkowity zrost pomiędzy żołędzia a wewnętrzną blaszką worka napletkowego. Jeżeli skóra przy otworze napletka ulegnie zbliznowaceniu i zwężeniu, powstanie stulejka pozapalna.

Rozpoznanie stulejki nienastręcza żadnych trudności. Powinno się ją usunąć wcześnie, gdyż w okresie dojrzałości płciowej stanowi przeszkodę i niebezpieczeństwo w czynnościach płciowych.

Urologia - podręcznik dla studentów i lekarzy pod red. E.Michałowski


Trochę teorii






Stulejka.com poleca:

Download Opera

 © 2002-2009 kam