STULEJKA.COM                      
  01-04-2023 Wesprzyj Nas | Napisali o nas | Dedykacja  


Stulejka w teorii
Czytelnia
Literatura

Stulejka w praktyce
Doświadczenia
Zdjęcia
Leki
Adresy gabinetów

Inne schorzenia
Wędzidełko
Skrzywienie prącia

Inne
FAQ
Forum
Znalezione w sieci
Warto znać
Penis
Leczenie impotencji
Leki na potencję
Zaburzenia erekcji
Przedwczesny wytrysk
Choroby weneryczne
   w Internecie      stulejka.com 


LECZENIE STULEJKI ZA POMOCĄ MIEJSCOWO STOSOWANEGO BETAMETHAZONU: ANALIZA SKUTECZNOŚCI I KOSZTÓW

Autorzy

Marek Orkiszewski, Marek Mackiewicz, Joanna Madej
Katedra i Klinika Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii AM w Bydgoszczy,
Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Toruniu
Kierownik katedry i kliniki: dr hab. Marek Orkiszewski

Słowa kluczowe

prącie, stulejka, analiza kosztów i skuteczności, sterydy podawane miejscowo

Streszczenie

Wprowadzenie

Od kilku lat zaleca się, aby w leczeniu stulejki u dzieci stosować miejscowo sterydy. Podkreślana jest znaczna skuteczność terapii, brak objawów ubocznych i wymierne oszczędności finansowe. Celem naszego badania była ocena skuteczności leczenia i szacunek finansowy dla państwowego systemu służby zdrowia w warunkach polskich.

Metody

Od początku czerwca 2003 do końca sierpnia 2003 roku poddano ocenie i zakwalifikowano do leczenia miejscowego 50 pacjentów w wieku od 12 miesięcy do 10 lat z rozpoznaniem stulejki. Użyto 0,1% maści zawierającej betamethazon z dodatkiem neomycyny. Maść stosowano przez cztery tygodnie, dwa razy dziennie na okolicę zwężonego napletka. Oceny dokonywano po zakończonej terapii. Leczenie kontynuowano nawet wówczas, gdy napletek swobodnie schodził do rowka zażołędnego przed upływem czterech tygodni. Terapią obejmowano kolejno zgłaszających się pacjentów, bez ograniczeń wykluczających. Oceniono koszty leczenia łącznie z kosztami oddzielenia blaszki wewnętrznej napletka od żołędzi po miejscowym znieczuleniu maścią zawierającą lidokainę i prilokainę.

Wyniki

Wszyscy rodzice z satysfakcją zaakceptowali możliwość uniknięcia zabiegu operacyjnego. U 92% pacjentów uzyskano ustąpienie zwężenia napletka, u 48% pełne odprowadzenie, u 44% współistniejące zrosty nie pozwoliły na odprowadzenie do rowka zażołędnego. Oddzielenie blaszki wewnętrznej napletka od żołędzi po znieczuleniu miejscowym maścią było zawsze skuteczne i nie wiązało się ze stresem lub bólem. U czterech pacjentów (8%) nie udało się odprowadzić napletka poza dystalną część żołędzi. Nie obserwowano żadnych objawów ubocznych leczenia. W ocenie kosztów leczenia postępowanie zachowawcze stanowiło około 9% rzeczywistych kosztów leczenia operacyjnego. W polskim systemie finansowania służby zdrowia operacja stulejki wytwarza dług wewnętrzny szpitala w wysokości 235 euro. W skali kraju zachowawcze leczenie stulejki pozwala uzyskać znaczące oszczędności finansowe.

Wnioski

Leczenie zachowawcze jest wysoce skuteczne i wolne od powikłań, związanych z leczeniem operacyjnym. Koszt leczenia zachowawczego jest znacząco niższy niż zabiegu operacyjnego, pozwalając tym samym zmniejszyć wydatki w służbie zdrowia.



Artykuł opublikowany w Urologii Polskiej 2004/57/1


Leczenie stulejki za pomocą ...






Stulejka.com poleca:

Download Opera

 © 2002-2009 kam