STULEJKA.COM                      
  01-04-2023 Wesprzyj Nas | Napisali o nas | Dedykacja  


Stulejka w teorii
Czytelnia
Literatura

Stulejka w praktyce
Doświadczenia
Zdjęcia
Leki
Adresy gabinetów

Inne schorzenia
Wędzidełko
Skrzywienie prącia

Inne
FAQ
Forum
Znalezione w sieci
Warto znać
Penis
Leczenie impotencji
Leki na potencję
Zaburzenia erekcji
Przedwczesny wytrysk
Choroby weneryczne
   w Internecie      stulejka.com 


ANATOMIA PENISA

Układ płciowy męski obejmuje narządy zewnętrzne (moszna i prącie) i wewnętrzne (jądra, najądrza, nasieniowody, gruczoł krokowy, pęcherzyki nasienne, przewody wytryskowe i gruczoły opuszkowo-cewkowe).

Prącie (penis) to męski narząd kopulacyjny, kształtu walcowatego, pokryty skórą bez podściółki tłuszczowej. Jest organem moczowo-płciowym, czyli wyprowadzającym na zewnątrz mocz i nasienie - ejakulat. Skóra u nasady prącia może być pokryta włosami. Obwód prącia w stanie spoczynku waha się w granicach 8-9 cm, w stanie wzwodu - 10,5-14 cm. Długość prącia w stanie spoczynku wynosi 8-11 cm, a w czasie wzwodu - 12-18 cm, przeciętnie 14-15 cm.

W prąciu wyróżnić można 3 odcinki: korzeń, trzon i żołądź. Korzeń to początkowe odcinki ciał jamistych przymocowane do okostnej kości łonowej i mięśnia kulszowo-jamistego. W części nasadowej prącia leży opuszka prącia, czyli początek ciała gąbczastego prącia. Do opuszki prącia przylega mięsień opuszkowo-gąbczasty. Skurcze tego mięśnia umożliwiają wyrzucenie nasienia podczas wytrysku (ejakulacji) oraz wspomagają wydalanie moczu.

Prącie jest utworzone przez 3 ciała jamiste: dwa ciała jamiste leżące grzbietowo i jedno ciało jamiste - gąbczaste, leżące brzusznie. Przez ciało gąbczaste przebiega cewka moczowo-płciowa. Ciała jamiste otoczone są wspólną torebką łącznotkankową - powięzią prącia. W ciałach jamistych występują połączenia tętniczo-żylne. Napływająca do ciał jamistych krew powoduje rozszerzenie, wydłużenie i usztywnienie prącia.

Na ciała jamiste nasunięty jest od przodu (wierzchołek prącia) - żołądź (glans) kształtu stożkowatego. Wyróżnić w nim można szczyt ze szczelinowym - ujściem cewki moczowo-płciowej, koronę i szyjkę żołędzi. Wnętrze glans wypełnione jest tkanką łączną, zatokami i splotami żylnymi. Wypełnienie zatok żylnych krwią (podczas podniecenia płciowego) powoduje usztywnienie i powiększenie żołędzia prącia oraz rozwarcie otworu końcowego cewki moczowo-płciowej. Żołądź pokryty jest cienką skórą. Od strony brzusznej glans znajduje się wędzidełko napletka, który pokrywa żołądź. Wędzidełko napletka przymocowane jest do ciała gąbczastego.

Napletek - preputium to fałd skórny, w którym wyróżnić można blaszkę zewnętrzną i wewnętrzną. Blaszka wewnętrzna jest wilgotna i pokryta wydzieliną łojową gruczołów Tysona. Obficie wydzielane są tu także feromony. Złuszczony naskórek i wydzielina tworzą razem mastkę. Napletek pełni funkcje ochronne.

Anatomia penisa

http://www.penis.com.pl/


Anatomia penisa


Stulejka.com poleca:

Download Opera

 © 2002-2009 kam